Aplikacje mobilne

Tworzymy aplikacje biznesowe dla firm oraz środowisk naukowych.

Endometrioza, rozpoznawanie.

Endometrioza jest złożoną chorobą ginekologiczną o słabo poznanych przyczynach. Charakteryzuje się przewlekłym bólem w podbrzuszu. Szacuje się, że problem ten dotyczy jednej na dziesięć kobiet.

Endometrioza, co to?

Charakteryzuje się patologiczną obecnością tkanki macicznej w innych miejscach niż macica. Najczęstszymi obszarami dotkniętymi chorobą są narządy płciowe, moczowe i odbytnicze, chociaż czasami choroba dotyka również innych części ciała. Komórki tych tkanek zachowują się podobnie jak te znajdujące się w jamie macicy, czyli pod wpływem żeńskich hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu). Podczas zmian hormonalnych, takich jak menstruacja, kobieta może odczuwać ból w dotkniętych chorobą częściach ciała. Bóle te są wynikiem zmian tworzonych przez te komórki. Innym charakterystycznym objawem choroby jest niepłodność: Wiele kobiet dowiaduje się chorobie podczas wizyty u ginekologa, kiedy nie może zajść w ciążę. Czasami objawy są diagnostyczne, ale zdarzają się przypadki bezobjawowe, a endometrioza nie wpływa na jakość życia.

Przyczyny choroby nie zostały jeszcze wyjaśnione. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu bólu za pomocą leków przeciwzapalnych. Jeśli nie są one skuteczne, lekarz może zaproponować leczenie hormonalne, a w ostateczności nawet zabieg chirurgiczny.

Ilu kobiet dotyka?

Problem rozpoznawany jest u coraz większej liczby kobiet i obecnie dotyczy około 6-15 % populacji w wieku rozrodczym. Wiadomo, że jest to choroba przewlekła, a jej występowanie zależy od indywidualnych czynników hormonalnych, genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Dotyka kobiet w okresie dojrzałości płciowej szczególnie między 30 a 40 rokiem życia.

Jakie obszary są dotknięte chorobą?

Kobiety odczuwają ból :

  • w większości przypadków w jajnikach, pochwie, więzadłach maciczno-krzyżowych odbytnicy i pęcherzu moczowym;
  • rzadziej dochodzi do uszkodzenia innych obszarów, takich jak płuca i wyjątkowo mózg (odnotowano tylko dwa przypadki uszkodzenia mózgu (źródło1)).
  • wyczuwalne mogą być guzki (nieprawidłowe, okrągłe, wyczuwalne guzki w lub pod skórą, które mogą być łagodnymi lub złośliwymi nowotworami) powierzchowne lub głębokie torbiele (małe, wypełnione płynem guzy), które mają tendencję do rozrastania się na danych narządach.
  • ponadto, endometrioza jest czasami odpowiedzialna za zrosty między narządami: choroba ma tendencję do "sklejania" narządów ze sobą poprzez zjawiska zapalne

Jakie są rodzaje endometriozy?

W zależności od umiejscowienia zmian, wyróżnia się dwie rodzaje endometriozy:

  • endometrioza zewnętrzna: fragmenty tkanki endometrialnej rozwijają się albo w otrzewnej miednicy (pokrywającej narządy jamy brzusznej w jej dolnej części), albo w jajnikach, albo w przegrodzie odbytniczo-pochwowej (oddzielającej odbytnicę od pochwy), albo w więzadle maciczno-krzyżowym (między macicą a kością krzyżową).
  • endometrioza wewnętrzna (lub adenomiaza) zlokalizowana na poziomie mięśniówki macicy (myometrium).

O ile endometrioza zewnętrzna występuje zwykle u kobiet w wieku 25-30 lat i często jest przyczyną niepłodności (w 25-50% przypadków), o tyle adenomioza rozwija się częściej u kobiet w wieku 40-50 lat, przed menopauzą.

Przyczyny: co powoduje chorobę?

Istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić rozwój endometriozy. Głównym z nich jest refluks menstruacyjny: sugeruje, że refluks krwi podczas miesiączki jest przyczyną choroby. Rzeczywiście, podczas menstruacji nie cała krew jest usuwana. Część jest zatrzymywana w pochwie i dociera do jamy brzusznej przez jajowody. Krew niesie ze sobą komórki macicy i fragmenty endometrium. Nowe ognisko komórek endometrium może wówczas rozprzestrzenić się do otrzewnej, a następnie do innych narządów. Niemniej jednak, zatrzymanie krwawienia podczas miesiączki dotyczy praktycznie wszystkich kobiet, podczas gdy tylko u 10% z nich rozwija się endometrioza.

Inne teorie optują za zjawiskiem metaplazji: tkanka otrzewnej może przekształcać się w inne tkanki, np. endometrium. Badania sugerują, że przemiana ta związana jest z działaniem hormonów płciowych. Niektórzy sugerują, że to przekształcenie w komórki macicy może dotyczyć również pozostałości kanału Müllera.

Wreszcie, niektórzy naukowcy po prostu utrzymują, że podobnie jak komórki rakowe, komórki endometrium mogą rozprzestrzeniać się w organizmie poprzez krążenie krwi i limfy.

Możliwe jest, że rzeczywistość jest kombinacją tych trzech głównych teorii, jak również pewnych genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka.

Jak rozpoznać endometriozę?

Dwa główne objawy endometriozy to ból i niepłodność.

  • częste bóle miednicy, szczególnie podczas menstruacji;
  • ból podczas oddawania moczu i wypróżniania;
  • ból podczas stosunku płciowego;
  • ból pleców i lędźwi;
  • skurcze brzucha...

bóle te są na ogół gwałtowne, cykliczne, oporne na leki przeciwbólowe, stałe lub punktowe.

Niepłodność, naukowe wyjaśnienie związku między chorobą a niepłodnością nie jest jednoznacznie wyjaśnione. Jednakże badania wykazują, że macice kobiet dotkniętych tą chorobą mogą mieć cechy, które są niekorzystne dla implantacji embrionu.

Zauważalne są również:

  • obfite i bolesne miesiączki;
  • krwawienie między miesiączkami;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • dyskomfort lub ból przy oddawaniu moczu lub stolca;
  • obecność krwi w moczu i stolcu.

Wskazówki dotyczące profilaktyki

Nie jest możliwe zapobieganie lub przewidzenie wystąpienia endometriozy. Jednakże, gdy choroba została wywołana i zdiagnozowana, zaleca się :

  • regularną kontrolę lekarską;
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • unikanie stosunków seksualnych bez zabezpieczenia