Aplikacje mobilne

Tworzymy aplikacje biznesowe dla firm oraz środowisk naukowych.

Aplikacje e-commerce w biznesie

Aplikacje e-commerce znajdują zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach, gdzie realizowane są znaczne ilości zleceń o ustalonej ścieżce przepływu. Wykorzystanie tego narzędzia pozwala definiować zamówienia rozbudowane, zawierające wiele parametrów i pozycji, które zostały określone przez klienta podczas składania zamówienia. W wielu przypadkach realizacje przebiegają wieloetapowo – przykładem obrazującym tę kwestię mogą być restauracje, w których przypadku istnieje szczególne zapotrzebowanie na to, aby możliwe było modyfikowanie zamówienia zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Aplikacje dedykowane mogą integrować się z różnymi systemami, m.in. CRM, modułami księgowymi, bazami dostawców itp. Możliwe jest także wykorzystanie rozwiązań dedykowanych.

Jakie korzyści zapewniają aplikacje e-commerce?

Korzystając z aplikacji e-commerce można w prosty sposób zoptymalizować funkcjonowanie danej jednostki. Narzędzie to zapewnia wiele korzyści, są to m.in.:

- możliwość koncentracji wielu działań w jednym systemie;

- zwiększenie sprzedaży na płaszczyźnie online;

- definiowanie produktów z wykorzystaniem jednego systemu;

- zminimalizowanie kosztów obsługi;

- otwarcie się na nowe rozwiązania.

Aplikacje internetowe jako narzędzie marketingowe

Aplikacje internetowe to narzędzie, które często znajduje zastosowanie na płaszczyźnie handlowo-marketingowej. Oprogramowanie e-commerce to odpowiedź na potrzeby wynikające z konieczności rozwoju sklepów internetowych, aukcji internetowych, platform promujących zakupy grupowe, reklam kontekstowych oraz programów partnerskich

Na czym polega optymalne zarządzanie zasobami witryny?

Główną cechą sklepów i aukcji internetowych jest szeroko rozumiana sprzedaż, realizowana na płaszczyźnie wirtualnej. Bez wątpienia jest to doskonała alternatywa dla stacjonarnych placówek handlowych.

Ważną funkcję na tej płaszczyźnie spełniają szeroko rozumiane systemy zarządzania, które zapewniają odpowiednie relacje na wszystkich płaszczyznach, począwszy od przyjęcia zlecenia, a na finalizacji przedsięwzięcia skończywszy.

Działanie to ma charakter wielopłaszczyznowy, najczęściej obejmuje następujące aspekty:

- przyjęcie zlecenia;

- dystrybucja zlecenia, czyli przekazanie do działu odpowiedzialnego za dalsze procedowanie przedsięwzięcia;

- śledzenie statusu zlecenia;

- zatwierdzanie, walidacja, autoryzacja;

- obsługa ewentualnych reklamacji;

- obsługa płatności;

- weryfikacja podejmowanych działań

- agregacja zebranych danych, statystyk itp.

Tagi

aplikacje mobilne aplikacje e-commerce aplikacje na zamówienie kartoteka medyczna aplikacje sklepy internetowe sklepy internetowe aplikacje